Proč jsem prodal svůj iPad

Červen 19, 2012 in XLAB

Už je to nějaký čas co jsem prodal svůj iPad. A musím podotknout, že mi ani trochu nechybí. Přitom jsem se opravdu snažil co nejlépe ho využít. Nakoupil jsem do něj aplikace za tisíce Korun abych z něj udělal pro mě užitečný přístroj. Nějakou dobu mi trvalo než jsem si uvědomil, že se musím do práce na iPadu skutečně nutit. Vždy když jsem si koupil nějakou novou slibnou aplikaci, tak to vypadalo, že jsem konečně našel pro iPad využití. Nenašel. Tak jsem ho prodal.

 

 

 

 

 

Ale počkat, to přece nemůže být celý příběh ne?

No dobře, řeknu to na rovinu. Pro mě už je iPad jenom hračka. Nakoupil jsem do něj kvanta namakaných a profesionálně vypadajících aplikací, které slibovaly skutečný výkon, ať už šlo o hudební aplikace, foto editory, nebo kancelářské balíky. Pokud potřebujete udělat skutečnou práci, tak stejně nakonec vždy skončíte u laptopu nebo stolního počítače. iPad je rozhodně skvělý pro surfování na Internetu a čtení emailů v terénu, protože je velmi skladný a můžete rovnou skočit do operačního systému. Ve všem ostatním je to ale krok zpět.

Ale co ta dotyková obrazovka?

Dotykové obrazovky jsou podle mě na*****. Ale abych to uvedl na pravou míru, například pro mobilní telefony jsou  výborné. Vše záleží na míře exprese. Zatímco na telefonech umožňují uživatelům větší míru exprese než tradiční tlačítkové telefony, iPad ve srovnání se zaběhnutou kombinací laptop + papírový zápisník poskytuje exprese mnohem méně. Jen se nad tím zamyslete. Co vlastně můžete s takovým dotykáčem dělat? Ťukat na něj. Sice na něj můžete ťukat deseti různými způsoby, ve výsledku vaše prsty ale stále dělají to samé, což je dost otrava. Vemte si naproti tomu papírový zápisník. Kolik různých pohybů a činností s ním dokážete při práci udělat. To je mnohem uspokojivější činnost. K tomu si přičtěte skutečný pracovní výkon laptopu.

A co hry?

Těch je jenom pár, čímž myslím pár, které skutečně stojí za to, zbytek jsou dle mého  jen pozlátka. Zároveň musím říct, že hry, které jsem si na iPadu užíval nejvíce, byly paradoxně předělávky skutečných deskových her. Každopádně, přestože iPad poskytuje poměrně slušný grafický výkon a zvládne tak i velmi propracované a vyšperkované hry, problém je pořád stejný. Dotykový displej – lépe řečeno absence tlačítek. Když totiž hraji nějakou hru, poslední věcí po které toužím je neustále sledovat jaké tlačítko to vlastně mačkám.

 

A co elektronické knihy?

Jedním slovem. Kindle.

Ale vždyť je to tak intuitivní, nebo ne?

Ovládání v rámci přístroje je skutečně velmi intuitivní, zbytek je ale pořádná osina v zadku, opravdu, obzvláště ten PROKLATÝ SOUBOROVÝ SYSTÉM! Já osobně to považuji za jeden z největších opruzů celého iOS. Z vývojářského hlediska chápu proč je dobré mít zcela uzavřený systém, přesto to byl ten druhý největší důvod, kvůli kterému jsem svůj drahocenný iPad prodal. A bylo jedno zda jsem zrovna pracoval s fotkami nebo skládal hudbu, kykoliv jsem chtěl přesunout soubory na svůj laptop kvůli doladění, nebo jen mezi aplikacemi v rámci přístroje, musel jsem vždy projít neskutečně otravnou procedurou. Sorry ale podle mě prostě nemůže být v jednadvacátém století práce se soubory takto složitá a nepříjemná! Vždyť je v jádru veškeré práce na počítači!

Zjistil jsem, že toto byla jedna z hlavních příčin proč jsem vždy ztratil motivaci pokoušet se na iPadu něco vytvořit. Vždy jsem totiž věděl, že touto procedurou budu během práce muset několikrát projít a každé takovéto vytrhnutí naruší moji soustředěnost. A slovo iPhoto se ani nepokoušejte vyslovit nahlas!

Já k práci prostě potřebuji volnost. Potřebuji si soubory organizovat tak jak chci a mít je vždy připravené kdykoliv je potřebuji a přesně tam kde je potřebuji. iOS přístroje od Applu mě o tuto svobodu okrádají. U iPhonu se přes to člověk ještě může přenést, přeci jen to není přístroj zamýšlený k nahrazení vaší pracovní stanice. U iPadu se ale musíte nutně ptát co že je jeho účelem? Aby se stal hardwarovým internetovým prohlížečem? Pak možná.

Ale oni říkají, že je to budoucnost výpočetní techniky!

A mají pravděpodobně pravdu. Ale ty jsi právě řekl… Řekl jsem, že iPad pro mě není dostatečně dobrý. Já prostě potřebuji víc. Většina lidí ale ne. Úplně jim stačí pohodlné surfování na internetu, email a jednoduché operace, na které aplikace iPadu stačí.

Takže ano, iPad a tablety celkově převezmou místo laptopů u většiny lidí, pro produktivní profesionály ale laptopy a stolní počítače zůstanou přístroji číslo jedna, tedy alespoň do chvíle než se jejich operační systémy změní v ty navržené pro tablety tak jak se zdá Microsoft zamýšlí se svými Windows 8, které já osobně považuji za velký krok zpět od sedmiček.